VERESOONTE- JA ENDOVASKULAARKIRURGIAST

Veresoonte- ja endovaskulaarkirurgia eriala tegeleb veresoontehaiguste diagnostika ja raviga. Arterite ja veenide haiguste ravis saab kasutada avatud ehk klassikalisi taastavaid operatsioone ning veresoontesiseseid ehk endovaskulaarseid manipulatsioone. Seejuures on maailma juhtivate veresoonte- ja endovaskulaarkirurgia keskuste eestvedamisel astutud veresoontekirurgia erialal viimastel aastakümnetel suur samm edasi just mõlema ravisuuna meetodite samaaegse kasutamise osas. Tänapäevase lähenemise kohaselt on valdkonnas suund pigem avatud ravimeetodite ja endovaskulaarsete manipulatsioonide kombineerimisele niinimetatud hübriidoperatsioonide raames, mitte niivõrd üksikute operatsioonide teostamisele arteritel ja endovaskulaarsetel protseduuridel perkutaanse juurdepääsu kaudu. Otsese põhjuse ravimeetodite samaaegseks kasutamiseks on andnud aterosklerootilise kahjustuse ulatuse muutus populatsioonis, mis kombinatsioonis II-tüübi diabeediga põhjustab nn. difuusset tüüpi arterite kahjustust. 

Erinevaid soonesiseseid ravimeetodeid kasutatakse ka neurokirurgiliste haiguste ravis. Kiire ja kompetentne tegutsemine isheemilise insuldi korral annab võimaluse eemaldada tromb sondide kaudu koheselt ajuarterist ning taastada seeläbi normaalne verevool, mis loob paremad eeldused paranemiseks. Ajuarterite aneurüsmide soonesisesel sulgemisel on levinuimaks lähenemiseks niinimetatud mikrospiraalide ehk koilide Kasutamine, millega täidetakse aneurüsmikott. Aneurüsmi võib soonesiseselt sulgeda ka kõrgtehnoloogilise intrakraniaalse stendi abil, muutes selle abi voolu aneurüsmi ning tuues nii kaasa aneurüsmi hilisema sulgumise. Selline raviprotseduur on patsiendile kergemini talutav ning lisaks ei teki ajule lahtise operatsiooni trauma. Ajusiseste arterio-venoossete malformatsioonide ja fistulite sulgemisel kasutatakse spetsiaalseid rö-kontrastseid vedelliime.

Uuematest endovaskulaarsetest ravimeetoditest on samuti kasutusel EVAR (endovascular aorti aneurysm repair) ja TEVAR (thoracic  endovascular aorti repair) operatsioonid, mille käigus suletakse aneurüsm endovaskulaarsete proteesidega.

Veresoonte- ja endovaskulaarkirurgia uuemate uudistega saate end kursis hoida siin.